HOME MAIL

 

 

O stránke MyInfo

O nás
Krásne výtvory
Popis plemena
   Práce-1
   fotogaléria-2
   fotogaléria-3
   fotogaléria-4
   fotogaléria-5 
   fotogaléria-6 
   archív-mačiatka-1
   archív-mačiatka-2
   archív-mačiatka-3
   archív-mačiatka-4

Na predaj 

Čierna listina
Download
   Aforizmy
   Zrnká múdrosti
   Citáty
   Humor Ѡ
   Verše
 
Vaše názory

Spriaznené linky

bannery

 
 
 

späť

Polodlhosrsté plemeno

 

Plemeno :

MAINE COON (MCO)Toto plemeno je prírodné a preto by sa mali chovatelia plemena MAINE COON usilovať udržať jej pôvodný typ. Mainské mývalie nesmú byť chované vo farbách, ktoré sa v prírode nevyskytujú, napr. farby siamskej mačky, ragdolla a pod.

Mainská mývalia mačka je masívná mohutná mačka a patrí medzi jedno z najstarších amerických plemien. Patrí medzi prírodné polodlhosrsté plemeno, kde mačičky sú takmer vždy menšie ako samčekovia. Kocúr môže vážiť 8 až 10 kg a merať až 1 meter. Kastráti môžu dosahovať i väčšiu váhu - až 12 kg. Mačky (samičky) bývajú menšie než kocúry a ich priemerná hmotnosť je okolo 5 až 7 kg. Do úplnej veľkosti dorastajú pomerne dlho. Je to medzi tretím a štvrtým rokom života. Veľké guľaté tlapy dávajú základ stredne dlhým končatinám. Medzi vankúšikmi im vyrastajú husté chumáčiky chlpov. Hlava je dlhá so zreteľne vystupujúcim nosom. Kožuch s polodlhou srsťou je hustejší okolo krku (spôsobuje tak typický golierový efekt), na nohách, na bruchu, a na chvoste. Chvost je na mačičkách (samičkách) dominantný. Je rovnako dlhý ako ich telo.

 

Pôvod :

Meno mainskej mývalej mačky je odvodené od štátu Maine v USA, odkiaľ mačka pôvodne pochádza. Priezvisko mývalia poukazuje na veľkú podobu medzi dlhým chvostom tejto mačky a chvostom mývala. Povráva sa, že maine coon je kríženec mývala a obyčajnej mačky, ale je jasné, že to nie je geneticky možné. Pravdepodobnejší je predpoklad, že mainské mývalie mačky priviezli námorníci z Europy. Takže do Ameriky sa mohli dostať práve takýmto spôsobom.
Prvú mainskú mývaliu mačku zaznamenú v literatúre už v roku 1861, bol čierno-biely kocúr menom Catain Jenks of the Horse Marines. Mainské mačky boli veľmi populárne na prvých poľnohospodárskych výstavách v Bostone a New Yorku. Po objavení perzských mačiek v roku 1900, popularita maine coonov klesla, a to až do roku 1950. V roku 1953 bol založený Central Maine Cat Club a od tej doby je viacej a viacej amerických aj europskych chovateľov a zaznamenané rodokmene. Mainská mývalia mačka bola uznaná všetkými mačacími organizáciami a tým znovu získala svoju slávu. FIFE ju uznalo až v roku 1983.

 

Typické rysy :

Mainská mývalia mačka je mimoriadne krásna mačka. Je neobvykle veľká a robustná, má statné a svalnaté telo so silnou kostrou.

Je to plemeno s hranatým obrysom hlavy a veľkými ušami, širokým hrudníkom, silnou kostrou, dlhým silne osvaleným hranatým telom a dlhým vejúcim chvostom. Ďalšími znakmi tohto nežného obra je veľmi dlhý, huňatý chvost a štetinky na špičkách uší.

Napriek svojej krásnej polodlhej srsti nevyžaduje väčšiu údržbu ako srsť krátkosrstej mačky.

 

Veľmi dobre sa znášajú s ostatnými mačkami dokonca aj so psami. Majú radi vodu. Tak ako sa rada hrá s vodou, podobnú záľubu má aj v hre s jedlom.

 

Povaha, charakter :

Mainské mývalie dobre vychádzajú s deťmi aj so psami. Majú skôr kľudnú povahu, ale veľmi výrazne prevláda u nich spoločenská povaha a neradi zostávajú samé. Mainské mývalie majú radi výbeh. Pokiaľ je to možné, zaistite jej záhradnú voliéru, aby napr. mohla pozorovať vtáky a okolie. Ako alternatívne riešenie  prichádza do úvahy aj balkón, ten však musí byť veľmi dobre zaistený, pretože tieto odvážne mačky veľmi radi skáču.

Mainská mývalia je povahou veľmi nežná a príjemná. Celý život sú hravé aj ako dospelé sa správajú akoby práve opustili svoju dobrú matku. Sú to obrovskí, nežní dobráci.

Ich hlas sa ale veľmi líši od hlasu iných mačiek a vôbec sa nehodí k ich robustnému vzhľadu. Pripomína trilkot vtáčika a znie veľmi jemne. Veľmi radi sa zabávajú, prinášajú rôzne predmety, všetko nové je pre nich najdôležitejšie. Pretože veľmi radi šplhajú a lezú, je vhodné mať škrabací kôl.

Väčšina z nich má rada hladenie a maznanie aj kartáčovanie raz za týždeň považujú za príjemnú zmenu v každodennom chode vecí. Ochotne pomáhajú s kadejakou prácou. Baví ich bádanie v práve prinesených taškách s nákupom, pomáhajú pri prezliekaní posteľného prádla, ozdobovať vianočný stromček a močiť si labky v akejkoľvek vode. Proste vám budú robiť najexkluzívnejšiu spoločnosť.

Mainské mačky sú veľmi inteligentné, ľahko sa naučia chodiť na voditku, aportovať obľúbené hračky. S Maine coonom sa nemusíte báť že zaspíte, ako náhle odbije jeho hodina príde vás zobudiť. Zvyčajne okolo piatej hodiny rannej.

Máloktorá z nich sa ale nechá nosiť na rukách, alebo bude sedieť na kolenách, keď to vy budete chcieť. Ale keď si oni zmyslia, že sa chcú s vami hrať, vytrvalo vás budú prehovárať a nosiť za vami myšičky až kým nedosiahnu svoje. Ich hlásku pripomínajúcemu trilkovanie vtáčika sa nedá odolať.

Má rada vodu. Tak ako sa rada hrá s vodou, podobnú záľubu má aj v hre s jedlom. Hravosť si ponechávajú až do vysokého veku. Pevné a verné priateľstvo s ľuďmi a radosť z maznania ju predurčujú k pomenovaniu "pes medzi mačkami". Dokáže spať v neuveriteľných polohách a ticho mňauká. Srdcom je prirodzená, dobrosrdečná, jednoducho krásna.

 

Stavba tela :

Svalnatá a pevná. Telo je dlhé so širokým hrudníkom, rovným stredne dlhým chvostom, s pevnými nohami, s veľkými okrúhlymi osrstenými labkami. Hlava je stredne široká, na stredne dlhom silnom krku, papuľka je hranatá, brada pevná, lícne kosti vysoké, nos stredne dlhý. Uši sú vysoko nasadené, veľké a dobre osrstené, na báze široké. Oči majú byť veľké, mierne šikmé.

Hlava

Stredná v dĺžke i šírke, štvorcovitý ňucháč. Lícne kosti vyvýšené. Nos s jemnou vydutou krivkou. Brada je v rovine s hornou perou a nosom.

Oči

Veľké, široko položené, mierne naklonené. Farba očí môže byť v odtieni zelenej, zlatej nebo medené, biele mačky môžu byť modrooké (prípadne každé oko inej farby). Žiaduce sú jasné oči.

Uši

Veľké, široké v základe, stredne špicaté a dobre osrstené. Od seba sú osadené približne o šírku ucha.

Telo

Svalnaté, stredné až veľkej veľkosti. Široká hruď. Dlhé telo so stredne dlhým krkom.

Nohy a tlapky

Mohutné, stredne dlhé nohy, položené široko od seba. Tlapky veľké, guľaté, s chumáčikmi medzi vankúšikmi.

Chvost

Dominantný, rovnako dlhý ako telo (počítané od konca zadku k ramenám), široký v základe a zužujúci sa ku koncu. Srsť na chvoste dlhá a splývavá.

Kožuch

Kožuch na ramenách je krátky, dĺžka srsti sa postupne predlžuje pozdĺž bokov a chrbta. Bruško  je veľmi zarastené-chlpaté. Kožuch je jemný, ale hustý, priliehavý k telu. Mainské mývalie mačky mávajú tzv. "golier" okolo krku (srsť tu býva väčšinou dlhšia a ináč sfarbená). Golier začína u koreňa uší.

Ich srsť je polodlhá s jemnou podsadou, ktorá si zďaleka nevyžaduje takú starostlivosť ako srsť perzských mačiek. Ak ale chceme, aby náš krásavec krásavcom aj zostal a mal lesklú splývavú srsť, musíme ho od malička zvykať na pravidelné česanie. Trpezlivosť a neha sú pri tomto úkone nevyhnutné.

Mačke musí byť česanie príjemné, inak ju v dospelosti, keď bude mať úžasnú  silu nezvládneme.

Farba kožuchu

Povolené sú všetky rozpoznateľné farby. Medzi registrovanými spolkami sú najbežnejšie farby biela, čierna, modrá, červená, krémová, strieborná, korytnačinová modrá, korytnačinová, zlatá. Obľúbené je biele lemovanie okolo krku, brady a pier.

Textúra / kresba srsti

Mramorová, tigrovaná, bodkovaná, neurčitá, nešpecifikovateľné biele škvrny.

Farebné varianty :

Jednofarebná, s kresbou, kaliko, korytnačinová, striebristá v bielej, čiernej, modrej, červenej a krémovej.

 

Trestné body pri hodnotení na výstavách

Nežiaduce sú napríklad škúliace oči, zlomený chvost, nesprávny počet prstov, nekvalitná, nelesklá srsť, krátke telo, krehká štruktúra kostí, neosrstené tlapky, špatná kondícia, nos so zlomom, vystúplá čeľusť (zuby), krátky zaguľatený nos.

 

 

Srdcom je prirodzená, dobrosrdečná, jednoducho krásna.

  počítadlo návštrev

Online je:        Návštev dnes:

© MyInfo kontakty

[CNW:Counter]     

NAJ.sk